VERNÁ ÚŽASNÁ KRÁSNA
AMERICKÁ AKITACHLAPCI


   


DIEVČATÁ


   

 


DETI


   


AA


   

o nás 


Ďakujem vám, že ste sa rozhodli navštíviť naše internetové stránky. Volám sa Katka a po rokoch strávených po boku jedného z najúžasnejších plemien, po rokoch života s Americkou Akitou, môžem napísať, že toto nádherné plemeno sa stalo pre mňa osudovým. S Americkými Akitami žijem a trávim spoločný čas od roku 1997. Americké Akity sú psy s úžasnou osobnosťou a vysokou inteligenciou, psy s nádherným exteriérom a milou povahou, psy, ktoré si ma získali natoľko, že sa stali mojou životnou láskou. Chovateľská stanica Mexican O’Thoorn bola pod FCI zaregistrovaná v apríli 2001. Odchov šteniatok nie je mojou prioritou, žijem s mojimi psami, nakoľko sú súčasťou môjho života, vždy všetci boli a zostanú skvelými členmi rodiny. Nebránim sa možnosti, že v budúcnosti sa znova rozhodnem urobiť ďalší, veľkú zodpovednosť vyžadujúci krok, a privítam na svete u nás krásne šteniatka. Mojim záujmom nie je odchov za každú cenu! Pokiaľ budem mať opäť psy spĺňajúce moje predstavy o možných budúcich rodičoch potenciálnych šteniatok, vtedy môžem začať plánovať a premýšľať o možných budúcich šteniatkach. Prvoradý je pre mňa šťastný život mojich psov a spĺňanie záväzku voči mojim seniorom, ktorí u mňa majú garanciu zaslúženého dôchodku.
Tu si môžete prečítať skutočný príbeh o mne a Akitách. Na ďalších stránkach môžete spoznať moje Americké Akity, či už tie z minulosti, či zo súčasnosti. Každá z nich bola či stále je skvelá a niečím výnimočná, som nesmierne vďačná za príležitosť a čas byť s nimi! Taktiež sa môžete dozvedieť niečo o mojich odchovoch, či ďalších generáciách mojich psov. Rovnako vám prinášam informácie o plemene, jeho histórii, o ceste k uznaniu pod FCI, štandarde, zdraví, povahe, či aktivitách. Prajem vám príjemné čítanie!Grand Ch. Arka Thisis Thewn, 
spoločná fotografia pri príležitosti Arkiných 12. narodenín. 

oju vysnívanú Akitu som začala hľadať na Slovensku v roku 1997. Verila som, že nájdem presne takú akú som si vysnívala. A podarilo sa, našla som šteniatka rovnako krásne a milé, aké som dovtedy videla len na stránkach internetu. Mojou prvou, nezabudnuteľnou, Americkou Akitou bola sučka Grand Ch. Arka Thisis Thewn. Arka bola fantastická osobnosť, skutočne splnený sen po všetkých stránkach. Arka mala vynikajúcu povahu, bola to typická Akita, okrem toho mala nádherný exteriér, čo sa neskôr potvrdilo na nie jednej výstave, a hlavne, hlavne mala bezchybné zdravie. 

V našom spoločnom živote nám to úžasne fungovalo, trávili sme veľa času na spoločných výletoch, užívali sme si život naplnený šťastím. 

Arka bez problémov absolvovala tréningy poslušnosti, Arka zbierala tituly na výstavách, Arka bola zdravá. Strávili sme spolu prekrásny čas, plný úžasných zážitkov, bolo to nádherných, viac ako 13 rokov! Koncom roku 1997 som sa na prvý pohľad zamilovala už po druhýkrát, novým členom našej rodiny sa stal psík, tak sladký a neuveriteľne krásny, jednoducho miláčik ICh. Ajax Akita-Park. Bola to skutočná láska, bol to síce psík, o ktorých sa hovorí, že je to s nimi komplikovanejšie, ale Ajax bol láska, tak sladká a jemná - neuveriteľná. Bol to dobrý krok, Arka, síce bola ešte mladá, ale povahou skvelá na vznik ideálnej harmónie v živote dvoch Akít v rodine. Myslím, že mala veľký vplyv na formovanie kvalitnej osobnosti Ajaxa. Chodiť na výlety či len prechádzky s dvoma Akitami, bolo niečo fantastické, jednoducho to boli moje prvé Akity, tak perfektné a neopakovateľné, že sa to ťažko vyjadruje slovami. Čo by si človek mohol viac priať, ako život s dvoma Akitami, ktoré majú fantastickú vyrovnanú povahu, nádherný exteriér a vynikajúce zdravie?! Tak ako Arka, aj Ajax, bol psík, ktorý získal nejedno krásne víťazstvo na výstavách a jeho zdravie bolo po celý jeho život bezproblémové. Ajax s nami zdieľal nádherný život takmer 11 rokov!

Obe moje prvé Akity pochádzali zo starých línií plemena. Krvne boli naviazané na prvotné importy ešte do bývalého Československa na začiatku 90. rokov minulého storočia. Svojim exteriérom a osobnosťou mi učarovali natoľko, že sa stali ideou pre stanovenie môjho chovateľského cieľu - "Zachovanie starých línií Americkej Akity"! V roku 1999 sa narodil náš prvý, i keď neregistrovaný vrh, s cieľom - chceme iba Americké Akity. Tie v tom čase nebolo možné registrovať v plemennej knihe. V čase krytia a vrhu neexistovalo plemeno Veľký japonský pes ani Americká Akita, na Slovensku nebola Americká Akita tolerovaná a neexistovali ani len vízie pre jej zachovanie. Nebolo reálne odchovať šteniatka oficiálne pod menom chovateľskej stanice, po rodičoch zodpovedajúcich exteriérovo a geneticky Americkým Akitám. 

Na Slovensku neexistoval žiaden klub zastrešujúci Americké Akity. Čistá forma plemena sa žiaľ chovala iba v hlbokej ilegalite...

Po Ajaxovi a Arke sa narodilo osem šteniatok a prevažná väčšina z nich bola neskôr rehabilitovaná. Šteniatka som pomenovala viacslovnými menami, zaslúžili si honosné mená, zámerne s rovnakým ukončením. Neskôr, na základe týchto mien som v roku 2001 požiadala FCI o registráciu chovateľskej stanice Mexican O’Thoorn. Z tohto vrhu pochádzal náš prvý šampión, Ch. Cassius Mexican O’Thoorn. Rovnako by som rada spomenula sučku, Kaisa Mexican O’Thoorn, ktorá prispela k napĺňaniu môjho chovateľského cieľu dvoma krásnymi vrhmi. Rok 2000 sa stal prelomovým pre Americké Akity. Ich oficiálne uznanie v FCI krajinách (Veľký japonský pes pôvodne Americká Akita, FCI štandard 344) bolo ich záchranou! O historicky prvé krytie VJP (Veľký japonský pes) na Slovensku sa zaslúžil ICh. Ajax Akita-Park. V polovici roku 2000 do našej rodiny pribudol ďalší člen, historicky prvý import VJP na Slovensko, sučka JCh. Agatha Czech Jakobín. Agátka bola veľmi jemná Akita, veľmi vnímavá a stala sa z nej dokonalá členka svorky. Chovateľská stanica Mexican O’Thoorn bola pod FCI zaregistrovaná v apríli 2001. Názov mojej chovateľskej stanice sa zrodil v mojej mysli v roku 1999, keď sa tieto dve slová stali súčasťou mien šteniatok narodených v auguste 1999. Samozrejme, v tom čase, som ani len netušila, že slovo Mexican bude tak späté s oficiálnym uznaním plemena pod FCI v Mexiku! V rámci roku 2001 by som rada spomenula opäť Kaisu Mexican O’Thoorn, ktorá sa zaslúžila o veľké kroky v napĺňaní môjho chovateľského cieľu "Zachovanie starých línií Americkej Akity". V roku 2001 sa narodili šteniatka po ICh. Ajah Veda CS! Tento fantastický pes pochádzal z vôbec prvého vrhu Amerických Akít v bývalom Československu. Ajah sa stal historicky prvým Interšampiónom v plemene. V tomto vrhu sa narodili štyri psíky, jedným z nich je náš Max. Aj v našej druhej generácii sa narodil šampión, Ch. Attaboy Šumící Křídla.Nenapodobiteľný pohľad Americkej Akity,
Splash – Big Splash MO’T Bear-Key,
nesneží-sneží, aj tak si je vedomá svojej osobnosti!


Sladký Ajax, ICh. Ajax Akita-Park. 
Fotografia vznikla, keď sme stáli v kruhu o najlepšieho veterána Národnej výstavy v Banskej Bystrici. Ajax získal v rámci plemena Best of Breed, v súťaži o najlepšieho veterána sa umiestnil na druhom mieste.  

V januári 2002 som privítala na svete šteniatka po ICh. Ajax Akita-Park a JCh. Agatha Czech Jakobín (4 sučky, 4 psíky). Naša "Pinto kolekcia". Z tohto vrhu pochádzali prvé exporty VJP zo Slovenska. Aj tu sa narodili šampióni – Ch. Action Thursday Mexican O’Thoorn, Ch. Ascot Winner Mexican O’Thoorn, Ch. Akusaku’s Choco Mexican O’Thoorn. V roku 2004 som si priala zopakovať krytie z roku 1999, mala som víziu, odchovať ešte raz šteniatka po Ajaxovi a Arke, bohužiaľ tento plán bol slovenským klubom zastrešujúcim plemeno negovaný. Našťastie, vďaka našej Kaise Mexican O’Thoorn som mohla urobiť ďalší krok bližšie k môjmu chovateľskému cieľu, keď  som našla krásneho Arkinho strýca - Cušima Čivaki. V januári 2005 sa narodili 4 šteniatka, ktoré boli opäť registrované v českej plemennej knihe. Aj z tohto vrhu pochádzal šampión, Ch. Bay O’Kuma MO’T Bear-Key, u nás doplnili svorku Cushi a Splash.
Rok 2006, znamenal veľký prelom pre Americkú Akitu, jej zaradenie v FCI skupine 5 a pod správnym názvom plemena. 
Čas vždy tak neuveriteľne rýchlo plynie, moje prvé Akity sa vekom stali veteránmi, avšak stále dokázali zabodovať na výstavách! Ku svojim šampionátom, ktoré získali v mladšom veku si pripísali ďalšie, vo veku veteránov! Som veľmi šťastná, že v roku 2007 som s oboma, s Ajaxom aj s Arkou, mohla osláviť aj ich krásne desiate narodeniny! 

Žiaľ, čas plynul a je tak nespravodlivé, 
že život psa, je v porovnaní so životom človeka tak krátky. 

Nastali smutné chvíle, rozlúčka s mojim najvernejším priateľom mi trhá srdce, prináša veľkú ranu na duši, je ťažké zmieriť sa s odchodom, nikdy sa to nedá, treba sa s tým naučiť žiť…

V roku 2008 som nepripravená, stála pred smutnou rozlúčkou s mojou najsladšou Akitou, s Ajaxom. Neprešli ani dva roky a nastal čas pre rozlúčku s mojou večne pozitívne naladenou Agátkou. Prešlo len pár mesiacov a ja som zažila tú najťažšiu rozlúčku vo svojom živote. 
Koncom roku 2009 som uskutočnila historicky prvý import Akity z USA na Slovensko. Splnila som si môj obrovský sen, šteniatko z Kalifornie, moje zlatíčko Dexter. Tento, spočiatku tak ideálne naplnený americký sen som však snívala len krátko, môj Dexterko ma opustil. Neopísateľná bolesť, tak strašný čas v mojom živote. Človek nemôže byť nikdy pripravený na rozlúčku so šteniatkom, keď sme si povedali posledné Zbohom, Dexter mal 9 a pol mesiaca… 

V lete 2010 k nám slniečko priniesol Jamie. Veľká „čierna“ Akita z Belgicka. Jamie priniesol veľmi pozitívnu energiu do môjho života, je to nesmierne aktívny chlapec, vždy dobre naladený a pripravený na akciu. Žiaľ, Jamie mal v lete 2013 diagnostikovanú exokrinnú pankreatickú nedostatočnosť. Preto, napriek tomu, že na výstavách získal nejeden úspech a jeho štandardné zdravotné testy mali skvelý výsledok, čím splnil podmienky chovnosti, do chovu nezasiahne.
Začiatok roku 2011 bol pre mňa nesmierne smutný. Rozlúčila som sa s mojou úplne prvou Akitou – jedinečnou Arkou, s Akitou, na akú sa nezabúda! Arka, ktorá ma veľa naučila, odišla vo veku 13 a pol roka. Navždy jej zostanem nekonečne vďačná, za všetko, čo pre mňa urobila!
Veľkú bolesť zo strát mi pomohlo liečiť moje veselé dievčatko, sladká Katia. Katia je ďalším importom z USA do našej rodiny. Katia je úžasná osobnosť, je krásne vnímavá, učenlivá, je schopná naučiť sa veci, ktoré nie sú bežné u tohto plemena. Miluje aportíky, zbožňuje plávanie, myslím, že mi ju zoslal z neba sám pán! Katia podobne ako Jamie nezasiahne svojim podielom do chovu, nakoľko má dyspláziu bedrových kĺbov. 
Avšak, akýkoľvek problém, či už zdravotný alebo iný, nie je v mojom vnímaní dôvodom k tomu, aby psík, ktorý sa už raz stal členom našej rodiny, zrazu stratil túto možnosť. 

U mňa má miesto každý a rovnako každý má garanciu šťastného života a zaslúženého dôchodku, mojim primárnym cieľom je – "Šťastný a spokojný život". 


Moje večné zlatíčko – Dexter, vo veku 5 a pol mesiaca,
Dream Hi’s May The Force Be With You MO’T

Americké Akity boli a vždy zostanú mojimi partnermi pre život, chápem ich ako jedinečné plemeno a snažím sa im zabezpečiť plnohodnotný život po mojom boku. 

Home
© MEXICAN O’THOORN AMERICAN AKITAS
SLOVAKIA,
since 1997


Back
tel. ++421 903 94 13 54, SLOVAKIA
e-mail mexicanothoorn@gmail.com